metal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

metal

Romanian metal comunity
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 situatia din Drobeta

Go down 
5 posters
AuthorMessage
zabin

zabin


Posts : 7
Join date : 2007-08-31
Location : Trompeta Turnu-Severin

situatia din Drobeta Empty
PostSubject: situatia din Drobeta   situatia din Drobeta Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 2:53 am

DECI(care este),la noi in Drobeta situatia e in coma: rockoteca canci! Au fost 2 tentative(de cnd snt in cunostinta de cauza) dar au esuat-probabil din cauza nr mic de clienti sau mai degraba a consumatii reduse,noi fiind obisnuiti cu berea din parc Very Happy.

Asa ca de fiecare data cand cineva afla de vreun festival/concert fain,sariti si ziceti-ne si 9 k venim gramada(bine...aia 50 kre inca avem mancarici :P).A fost o generatie-2 de heavy pana la black-death extrem da aia s-au carabanit prin Timisoara sau mai stiu eu pe unde. Acu am ramas noi "ai mici"(kre am crescut intre timp) si niste valuri de punk/emo/"rock de fetita"=labvareala kre vin dupa noi..ne...om mai da si de ceva minereu dur. Asa ca(ink o data)-dak aveti trupe ink mici si nu aveti unde canta, vorbim si poate punem de un chef ceva. Si poate intre timp o mai invia si o trupa locala Wink si o iesi chiar ceva fain. pana atunci...asteptam...ce,nu stiu...poate sa schimbe(mai precis sa moara) ramolitii aia de la conducere kre cheltuie banii pe kkt si hore in fiecare duminica la o anume "televiziune" locala (prietenii stiu de ce:"M**U*I%E BURETEA!":monkey: ). Atunci o veni un nebun ca noi si sa vedeti ce tragedie intre manele si tarani! Twisted Evil Twisted Evil :clown:

Fieru greu inca se mai bate aci; ne trebuie doar o forja ca lumea Very Happy
Back to top Go down
P_U_F_I

P_U_F_I


Posts : 43
Join date : 2007-08-31
Age : 34
Location : Dr. Tr. Severin

situatia din Drobeta Empty
PostSubject: Re: situatia din Drobeta   situatia din Drobeta Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 10:33 am

Deci Zabine, nu cunosc nimic despre prima rockoteca, dar despre a doua iti pot spune adevaratele motive din care a esuat:
-rockerii care stateau joi seara (in ziua de rockoteca) in king :face:
-tupeul unora de a veni si a cere aceeasi melodie de "n" ori intro seara, mai ales ca nici numi placea melodia
-deranjul prea mare de care aveam parte in iecare joi seara; trebuia sa raman ultimu, pan aplecau toti; asta nar fi fost o problema daca veneau multi, 50 ca in prima seara; dar sa stau pana la 2 noaptea pentru 3 rockeri fara somn... + ca dimineata de la 8 aveam chimie si puteam tot a tutun si eram mahmur
Cam asta ar fi, pot om avea mai mult succes la urmatoarea.
La faza cu generatiile, din cate stiu eu, astia de au plecat acum, "blackerii" nau fost prima. Au mai fost vreo 2 inaintea lor, la inceputul anilor 90' si prin 80'.
Oricum, cea mai mare problema a noastra este ca suntem la fel de uniti cum suntem si cu rapperi, houserii sau mai stiu eu ce. So, WE SHALL ARISE!!!
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

situatia din Drobeta Empty
PostSubject: Re: situatia din Drobeta   situatia din Drobeta Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 7:39 pm

zabin wrote:
DECI(care este),la noi in Drobeta situatia e in coma: rockoteca canci! Au fost 2 tentative(de cnd snt in cunostinta de cauza) dar au esuat-probabil din cauza nr mic de clienti sau mai degraba a consumatii reduse,noi fiind obisnuiti cu berea din parc Very Happy.

Asa ca de fiecare data cand cineva afla de vreun festival/concert fain,sariti si ziceti-ne si 9 k venim gramada(bine...aia 50 kre inca avem mancarici :P).A fost o generatie-2 de heavy pana la black-death extrem da aia s-au carabanit prin Timisoara sau mai stiu eu pe unde. Acu am ramas noi "ai mici"(kre am crescut intre timp) si niste valuri de punk/emo/"rock de fetita"=labvareala kre vin dupa noi..ne...om mai da si de ceva minereu dur. Asa ca(ink o data)-dak aveti trupe ink mici si nu aveti unde canta, vorbim si poate punem de un chef ceva. Si poate intre timp o mai invia si o trupa locala Wink si o iesi chiar ceva fain. pana atunci...asteptam...ce,nu stiu...poate sa schimbe(mai precis sa moara) ramolitii aia de la conducere kre cheltuie banii pe kkt si hore in fiecare duminica la o anume "televiziune" locala (prietenii stiu de ce:"M**U*I%E BURETEA!":monkey: ). Atunci o veni un nebun ca noi si sa vedeti ce tragedie intre manele si tarani! Twisted Evil Twisted Evil :clown:

Fieru greu inca se mai bate aci; ne trebuie doar o forja ca lumea Very Happy

Asa e mai in toate orasele, mici. Singurele ferite, sa zicem, sunt Bucurestiul, Timisoara, Clujul... Brasovul si cica Iasiul... adeca orasele universitare. Trupe mici ar fi...care ar vrea sa mai iasa din orasul de bastina pentru a-si propovadui creatiile.
Problema banilor... etc etc... daca aveti idei, si propuneri, poate facem ceva frumos hey rockon rockon rockon
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

situatia din Drobeta Empty
PostSubject: Re: situatia din Drobeta   situatia din Drobeta Icon_minitimeWed Sep 19, 2007 5:35 pm

Problema este imo ( in my opinion ) fragmentarea grupuletelor de rockeri...fiecare oras are cateva grupulete, de obicei in conflict de idei intre ele iar intre orasele mici nu exista comunicare decat foarte rar intre comunitatile de rockeri. Cand cunosti maxim 10-20 rockeri din oraselul tau si din afara doar cativa automat ca nu prea simti ca faci parte din o comunitate si multi se descurajeaza de la a fi rockeri...
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
Thera34




Posts : 5
Join date : 2007-10-11

situatia din Drobeta Empty
PostSubject: Re: situatia din Drobeta   situatia din Drobeta Icon_minitimeThu Oct 11, 2007 1:26 pm

-hmmm, si eu sunt din Severin, generatia veche Very Happy ... da, cam asa e ca mai toti au plecat, mai sunt cativa dar putini. Iar despre "tineretul de azi" nu prea stiu nimic, mai ales ca trec odata sau de doua ori pe an si atunci aterizez in King, chit ca nu mai e aceeasi atmosfera. Iar multi dintre cei vechi care au ramas in Sev, nu mai poarta plete/geci/alte insemne, au familii/copii. Asta nu inseamna ca nu au ramas roackeri :P
Back to top Go down
Sponsored content





situatia din Drobeta Empty
PostSubject: Re: situatia din Drobeta   situatia din Drobeta Icon_minitime

Back to top Go down
 
situatia din Drobeta
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
metal :: Rockoteci / Comunitatea :: Drobeta Turnu Severin-
Jump to: