metal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

metal

Romanian metal comunity
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Marduk

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Swarog




Posts : 6
Join date : 2007-08-31

Marduk Empty
PostSubject: Marduk   Marduk Icon_minitimeFri Aug 31, 2007 1:29 pm

Demo # 1 - 1991
Dark Endless - 1992
Those of the Unlight - 1993
Opus Nocturne - 1994
Fuck Me Jesus 1995
Heaven Shall Burn... When We Are Gathered - 1996
Live in Germania - 1997
Nightwing - 1998
Panzer Division Marduk - 1999
Infernal Eternal - 2000
La Grande Danse Macabre - 2001
World Funeral - 2003
Plague Angel - 2004
Deathmarch - 2004
Blackcrowned - 2005
Warschau - 2005
Rom 5:12 - 2007


Marduk este o trupa suedeza, formata in 1990 de catre Morgan Steinmeyer Håkansson, care si-a dorit sa creeze cea mai blasfemica trupa ever. Numele provine de la zeul Babilonian al cerului, daca nu ma insel. De-a lungul anilor a suferit multe schimbari de componenta, cele mai influente fiind cele ale vocalilor: Andreas Axelsson, Joakim Gothberg, Legion [Erik Hagstedt ] si actualmente Mortuus.
tematica versurilor: razboi [cu precadereal Doilea Mondial], anticrestinism, povesti biblice, istorie [romaneasca], satanism, violenta fascism etc

http://www.marduk.nu/

Una dintre trupele mele preferate de black metal, si poate una dintre cele mai agresive [a se vedea Panzer Diviosion], Cred ca am ascultat toata dicografia lor, mai putin rom 5:12, care nu m-a interesat, dat fiind ca nu mi se pare asa un Mortuus. Albumul care mi-a placut cel mai mult: Nightwing
melodiile preferate de la ei: Jesus Christ...sodomized, Bloodletting, Anno Domini 1476, Night of the Long Knives, Slay the Nazarene, Legion, Dracul va domni din nou in transilvania, etc
Back to top Go down
muddy_rogue3

muddy_rogue3


Posts : 22
Join date : 2007-09-06
Age : 34

Marduk Empty
PostSubject: Re: Marduk   Marduk Icon_minitimeFri Sep 07, 2007 7:00 pm

nu pot sa zic ca sunt o foarte mare fana, dar imi plac destul de mult....
Melodii preferate... alea de mai sus + Summer's End, Bleached Bones
Back to top Go down
mistress666




Posts : 2
Join date : 2007-09-11

Marduk Empty
PostSubject: Re: Marduk   Marduk Icon_minitimeTue Sep 11, 2007 5:08 pm

Hmm..Marduk...Hell yeah!Legenda black metal ,o trupa care a reusit de-a lungul timpului sa isi creeze un nume respectat de majoritatea ascultatorilor de black metal.....
Piese favorite sunt prea multe sa le insir:P ,prin urmare si albume la fel...Cat despre Rom 5:12,e oarecum o surpriza pt fanii Marduk,e mai inovativ decat restul,o schimbare as zice eu benefica,pt a nu plictisi ascultatorii cu un acelasi stil(exceptie poate in cazul Immortal,care dupa parerea mea raman singura trupa black old school care si-a pastrat stilul incofundabil de-a lungul timpului)
Cat despre blasfemie,da,sunt rai:P
Back to top Go down
Sponsored content





Marduk Empty
PostSubject: Re: Marduk   Marduk Icon_minitime

Back to top Go down
 
Marduk
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Marduk in Romania

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
metal :: Muzica / Evenimente :: Formatii straine-
Jump to: