metal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

metal

Romanian metal comunity
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?

Go down 
+6
Veil
Admin
enhoa
Hard-Kore
P_U_F_I
voceadinumbra
10 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
voceadinumbra




Posts : 45
Join date : 2007-08-24
Location : BT / IS / B

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 4:08 am

Twisted Evil
Back to top Go down
P_U_F_I

P_U_F_I


Posts : 43
Join date : 2007-08-31
Age : 34
Location : Dr. Tr. Severin

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 10:37 am

nimic special Smile , we are the other people, they're the other people too
Back to top Go down
Hard-Kore

Hard-Kore


Posts : 24
Join date : 2007-09-04
Location : Up a tree

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 12:59 pm

pai... nu cred ca ne face speciali cu nimic... tot oameni suntem... dar totusi ma enerveaza ca multi dintre noi (inclusiv subsemnatul) sunt priviti ca niste ciudati care nu isi au locul in societatea actuala
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 5:10 pm

Ciudat, eu am inceput sa nu mai am probleme de genu'... poate ca si din cauza ca nu mai intru in contact cu oameni de sub 18 ani?........:tongue:

kinddin'.... nush, dar chiar nu prea mai am confruntari de natura socio selectiva...
Back to top Go down
Hard-Kore

Hard-Kore


Posts : 24
Join date : 2007-09-04
Location : Up a tree

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 7:30 pm

eu am destule probleme de genul... ce pot sa spun... probabil ca e de vina faptul ca sunt inconjurat mai mult sau mai putin de cocalari... sunt vazut de obicei ca alien ...
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 7:52 pm

In ce oras locuiesti tu mei?.........affraid
Back to top Go down
Hard-Kore

Hard-Kore


Posts : 24
Join date : 2007-09-04
Location : Up a tree

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeFri Sep 07, 2007 11:45 am

you really don't wanna know... daca vrei informatii de-astea, da un click pe butonu' ala mic pe care scrie "YIM" si ai sa aflii tot ce vrei... dar nu vreau sa postez asa ceva... it's embarassing Embarassed
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeFri Sep 07, 2007 12:27 pm

In Botosani, desi sunt atat de multi de rockeri si te astepti poate ca lumea sa se fi obinuit, nu ai cum parca sa nu auzi indemnuri la justa utilizare a foarfecului si recomandari de vizitare a frizeriilor alaturi de declaratii elavioase "piei satana" sau "muri-var neamul"...de multe ori e hilar dar gluma se poate ingrosa cand hoardele de maneloizi devin mai agresivi legandu-se desigur de rockerii aia mici si pricajiti, atunci cand ii prind singuri...acesti aparatori ai moralei si a bunului mers al poporului, sunt inarmati uneori cu foarfecute urmand remarca geniala "Roachere, partidul te vrea tuns"...Probleme adevarata apara atunci cand oamenii maturi, se leaga de pletosi si creaza discriminari.
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
Veil

Veil


Posts : 35
Join date : 2007-09-03

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeFri Sep 07, 2007 1:54 pm

@admin & HardKore: oameni buni, voi chiar nu v-ati obisnuit inca? lol! c'mon, cut the crap Smile

Nu cred ca ar trebui sa ne consideram "speciali". Dupa aia incepi sa uiti ca esti si tu om, ca toti oamenii si incepi sa te porti kkcios, parerea mea. Cei care asculta rock, de obicei, au alta mentalitate si de multe ori.. un anumit aspect :face:
Back to top Go down
http://brideinblacklace.deviantart.com
Hard-Kore

Hard-Kore


Posts : 24
Join date : 2007-09-04
Location : Up a tree

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeFri Sep 07, 2007 2:59 pm

pai... dupa cum am spus si mai sus... tot oameni suntem...
si dupa cum a spus si (God rest his soul) acel monstru sacru al muzicii si al teatrului romanesc, Florian Pittis, "Nu conteaza cat de lung am parul, important e cat de mult gandesc."
din pacate multe persoane din ziua de azi pun accentul pe aspect si nu pe gandire... de-asta pletosii sunt in situatia asta...
nici la mine nu e mai bine... eu sunt de obicei tuns zero sau ras pe cap, dar nici eu nu scap de remarci idioate...
ce pot sa spun... am devenit imun la prostie... asa ca incerc sa ii aud, dar sa nu ii ascult.

"Sunt un frate tânar, care crede în dreptate,
Am ochi negri, dar am mâinile curate.
Iubesc pletele si ploaia si camasile-nflorate,
Nu raspund când mi se-arunca vorbe-n spate."
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeMon Sep 10, 2007 3:15 pm

A fi rocker nu inseamna sa asculti doar rock e si o atitudine e si un mod de viata, umblii in alte cercuri, mergi in alte locuri, esti mai alternativ, ai o predilectie mai mare spre chestii mai morbide, spre negru, spre filozofie chiar, chiar daca de multe ori intr-un mod superficial...nu degeaba se spune despre rockeri ca sunt aia negri, pletosi, nu ca ar fi o regula aspectul, dar cumva ii recunosti, au un fel aparte de a fi...
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeTue Sep 11, 2007 11:53 am

adevarat a fi rocker nu inseamna sa te inchizi in casa si sa asculti muzica doar atat; inseamna sa ai un anumit stil de viata, mod de a percepe lumea ,atitudine etc
ce-mi place ca in Bt desi sunt destule persoane care asculta genul asta de muzica mai sunt cazuri in care rockarii o iau pe cocoasa sau primesc uneori reactii de gen " muri-var neamu Laughing " si asta e pe bune Very Happy sau arunca cu sticle dupa ei ....nah ce sa mai zic atitudine de oameni cu minte in biliment
acu dak ceilalti din "societate" se comporta animalic nu vad de ce tot cei in negru sunt priviti cu rautate Question
Back to top Go down
corpse in funeral dress

corpse in funeral dress


Posts : 4
Join date : 2007-09-16

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 16, 2007 12:45 am

e ciudat sa incerci sa definesti conceptul de "rock-er", pentru ca, este adevarat, sunt cateva lucruri care ne atrag pe toti cei care ascultam acest gen, dar si altele care difera de la persoana la persoana, indiferent de genul de muzica pe care il asculta. nu voi incepe acum sa punctez diferite aspecte, mi-e putin greu s-o fac in momentul de fata.
alta problema este aceea ca eu nu ma consider o rock-eritza ci o metalista. cheers
Back to top Go down
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 16, 2007 4:24 am

pai nu tre sa te inscrii in niste tipare ci tre sa precizezi ce sentiment inaltator ai cand esti la un concert cand esti intr-o comunitate de rockeri cand mergi pe strada si vezi indivizi ce asc acelasi gen de muzica ...acea fraternitate ...ceea ce crezi ca te face un pic diferita de individul din stg sau dreapta tongue
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 16, 2007 11:25 am

J.K. ma intreb si eu... te mai napadeste sentimentul ala de fraternitate atunci cand vin aceleasi persoane zi de zi, sau aproximativ, sa iti ceara bani de o bere? sau sa iti ceara tigari?........ sau poate tu nu ai fost binecuvantata de asa ceva.......

In alta ordine de idei....
Luand in considerare ca discutia se desfasoara pe taramul aberatiilor, nu am sa mai comentez nimic.

Totusi... sa zicem ca intr-adevar exista definitia asta, de rockeri.... eu inca nu am aflat ce va face pe voi speciali.... ma rog....

O intrebare : dupa parerea voastra : ce sunt rockerii? astept definitii, caracterizari... exemple... so on and on....

Studiu de caz: un individ trecut de 26 de ani, cu parul scurt, fara pierce-uri, fara tatuaje, se imbraca absolut normal... cu still, comod sau sport... whatever.... insa are cunstinte enciclopedice legate de muzica rock, si nu numai, participa la cat mai multe festivaluri si concerte, rock bineinteles... tine o rockoteca etc etc... Ziceti-mi, din pct de vdr exterior, poate fi considerat un rocker?

Nu esti trv daca nu ai arul lung [ ma refer la baieti], pierce-uri, tatuaje lanturi si mai stiu eu ce? Nu esti trv daca nu te imbraci in negru? etc etc.......

Astept atacuri rockon
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 16, 2007 1:41 pm

suna ca o aberatie dar nu e...e suficient sa ii privesti si realizezi daca sunt rockeri sau nu; nu ca asta ar produce in cineva un sentiment inaltator cum spunea J.K...
Definitie pentru rockeri nu cred ca este.
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 16, 2007 2:01 pm

multi rockeri trec prin transformari o dat cu varsta sau sunt unii care nu si-au schimbat look-ul deloc desi asc rock de cand se stiu ....oricum rocker e persoana care intelege muzica pe care o asculta (o astfel de persoana e mult mai credibila decat una care exagereaza cu imaginea si peste 2 ani schimba stilul muzical)
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 16, 2007 6:25 pm

Dar cum ramane cu anumite pareri cum ca un rocker are si un anumit stil de viata?
Acum e vb numai de a intelege muzica pe care o asculti?....
Back to top Go down
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeMon Sep 17, 2007 10:30 am

stilul de viata specific nu e imbratisat de toti indivizii de aceea unii arata asa cum ai postat tu in descriere.....oare sa fie din cauza temperamentului?
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeTue Sep 18, 2007 7:12 pm

Nu e vorba de temperament, ci de caracter, care sunt doua chestii teoretice diferite.
Back to top Go down
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeFri Sep 21, 2007 10:31 pm

oricum cei care au o varsta si care au asc muzica asta o viata nu sunt cei problematici dar ma intreb cei care au un impuls la 14 ani de a asculta asa un gen ....aia cred ca au o problema cu imaginea si cu formarea reprezentarii de rocker .....k sunt multe cazuri in care ei au facut o raita a stilului muzical apoi s-au reprofilat pt k nu au simtit ca se incadreaza ..dar sa se incadreze in ce? care is tiparele? exista tipare?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSat Sep 22, 2007 9:36 pm

scratch
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSat Sep 22, 2007 9:40 pm

Din pacate exista tipare, caci fara ele nu exista nici un grup social...
fie ca vorbim de cei care asculta rock, manele, fie ca vb de grupul mamelor, de tanci de gradinita so on and on... tipare intalnesti la tot pasul... un individ va fi acceptat intr-un anumit grup social numai daca corespunde cerintelor si individualitatii acelui grup... nu? Wink
Back to top Go down
Tak'Ra




Posts : 16
Join date : 2007-09-21

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSat Sep 22, 2007 10:58 pm

hhhhmm...sa fii roker. Sa vedem: sa iti placa si sa intelegi muzica rock, sa iti bagi pula in sistemele sociale[sau sa fii anti- ceva] sa iti placa se bei si sa citesti....si cam atat, nu?
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 23, 2007 12:56 am

Am vazut rockeri carora nu le plac sa bea...sau sa citeasca, desi imo este cam stupid cel putin ultima...
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
Tak'Ra




Posts : 16
Join date : 2007-09-21

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 23, 2007 10:32 am

intotdeauna vor fi exceptii si nu cred ca merita sa studiem exceptiile ci masa
Back to top Go down
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 23, 2007 5:31 pm

darn nu mi place sa admit dar am cunoscut destule pers care asculta rock si care prefera sa se uite la filme decat sa deschida o carte sau sa se puna la punct cu bunele maniere affraid
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeSun Sep 23, 2007 8:25 pm

Si eu am vazut si mai multi care injura, borasc, au facut razboi cu sapunul, apa si samponul...

Am vazut si mai multi care se cred culti doar pentru ca asculta nush ce metal...
Back to top Go down
Tak'Ra




Posts : 16
Join date : 2007-09-21

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeMon Sep 24, 2007 11:44 am

inseamna ca nu stiti suficient de multe persoane. De exemplu, analizati-va pe voi si spuneti, oare sunteti asa cum ati scris voi? Purta-ti voi "razboi" cu apa si sapunul?
Back to top Go down
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitimeMon Sep 24, 2007 12:13 pm

hey noi dadeam exemple care exista ...u know acele uscaturi ale padurii si nu poti nega existenta lor ....poti sa ii numesti exceptia care confirma regula ..dar care regula?deci cum ar trebui sa fie un rocker ..? confused
Back to top Go down
Sponsored content





Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Empty
PostSubject: Re: Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?   Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ? Icon_minitime

Back to top Go down
 
Ce inseamna sa fii rocker ? Ce ne face speciali ?
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» BLACK METAL_Ce inseamna? Cum ati inceput sa ascultati?...
» Mos Craciun este Rocker

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
metal :: Discutii Libere :: Aberatii-
Jump to: