metal

Romanian metal comunity

HomePortalFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 

vreau sa invatz...

Go down 
AuthorMessage
darkitten

darkitten

PostSubject: vreau sa invatz...   Thu Sep 06, 2007 2:06 am

salut!

tocmai m-am inregistrat shi debia astept sa termin de citit toate posturile. Am ajus aici dintr-un mesaj pe Hi5!

askult rock de cand ma stiu, shi totushi m-am limitat la ascultat. sunt total noob in ceeea ce priveste cultura muzicala rock.

de asta m-am shi inregistrat...

so... ce ar trebui sa stie o rockeritza ???
Back to top Go down
View user profile
Hard-Kore

Hard-Kore

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Thu Sep 06, 2007 12:53 pm

pai... depinde... si eu m-am inscris tot dintr-un mesaj pe hi5... dar cultura muzicala (nu neaparat in domeniu rock-ului) se face in timp... nu cred ca poate cineva sa iti spuna dintr-o data tot ce vrei sa stii tu la momentul de fata...
Back to top Go down
View user profile
Veil

Veil

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Fri Sep 07, 2007 2:16 pm

Eu una zic... rabdare, invatacelule! Very Happy Nu te gandi ca trebuie sa respecti anumite criterii.. lucrurile vin de la sine, cultura muzicala ti-o formezi in timp Wink
Back to top Go down
View user profile http://brideinblacklace.deviantart.com
DeXxx

DeXxx

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Fri Sep 07, 2007 4:25 pm

Pai...am vazut ca se pune foarte mare accent pe eruditie si recunoasterea genurilor. De obicei indivizii care se dau elitisti ( sau sunt ) ...au mania asta de a se lua la cearta cu cei pe care ii considera mai putin adevarati pentru ca nu asculta metale extreme "pure" sau "clasicii genurilor" ( gen Burzum , Mayhem, Emperor, Darkthrone in Black Metal spre exemplu ).
Acum... nici intrebarea nu e corect pusa, pt. ca un om care asculta muzica extrema gen Mathcore sau Grindcore nu e "metalist" sau "rocker" in sensul pur al cuvantului pt. ca alea sunt subgenuri care au evoluat din Punk sau sunt genuri de fuziune.
Deci...in principi, cel putin in viziunea mea, cunostiintele despre "cultura rock" au devenit un fel de hartie de turnesol prin care unii indivizi incearca sa se raporteze ierarhic la tine; adica au devenit criteriu de constructie a unei axiologii in subcultura "metal" sau "punk" si in acelasi timp un instrument de organizare ierarhica sociala.
Back to top Go down
View user profile
Crematoriu Vesel

Crematoriu Vesel

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Fri Sep 07, 2007 4:36 pm

darkitten wrote:
salut!

tocmai m-am inregistrat shi debia astept sa termin de citit toate posturile. Am ajus aici dintr-un mesaj pe Hi5!

askult rock de cand ma stiu, shi totushi m-am limitat la ascultat. sunt total noob in ceeea ce priveste cultura muzicala rock.

de asta m-am shi inregistrat...

so... ce ar trebui sa stie o rockeritza ???

Din moment ce asculti de cand te stii rock ar fi trebuit sa stii si tu cate ceva despre trupele pe care le asculti.
Eu unu m-am apucat acu vreo 2 ani aproximativ si treptat am trecut prin toate genurile posibile si pot spune ca am retinut cate ceva Wink
Back to top Go down
View user profile
J.K

J.K

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Sat Sep 08, 2007 12:18 am

o data ce ai inceput sa asculti rock treptat vei trece prin toate genurile dar cel mai important e sa le descoperi singur nu sa fii indrumat sau sa iti fortezi neuronii sa suporte indicatiile altora.evolutia psihica este mana in mana cu evolutia in plan muzical........app. de asta stim cu totii de ce manelistii sunt cam redusi ...te uita cum unu' de 10 ani asculta aceeasi mel ca unu' de 40 si culmea ambii au aceeasi reactie...se batzaie Evil or Very Mad
Back to top Go down
View user profile
darkitten

darkitten

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Sat Sep 08, 2007 1:01 am

hehe... mutzumesc de incurajari

pt crematoriul vesel: pai nu e chiar asha cu imposibilitatea de a stii cate ceva despre ce asculti. pentru k, in primul rand, nu am avut norocul sa am o comunitate care asculta rock. Shi nah, pot sa zic k in clasa a 5-a am inceput cu metallica shi guns... am continuat cu ele multa vreme... dar la varsta aia lucrurile stau cam asha: tot ce stii trebe discutat cu prietenii. dak n-am avut parte de prieteni cu aceleashi gusturi, shi am intampinat liniste totala /descurajare in ceea ce privea acest tip de discutzii, dupa cateva incercari m-am cam linistit shi limitat ... (najpa, recunosc...)

DeXxx... pai mda, cam la asta ma refer shi io k nu stiu: nu pot sa fac deosebire intre genuri. ka nah, cand mi se pune pata pe o formatie, nu e greu sa dau un google. dar sa le recunosc? aici imi cam prind urechile ..uff

deci, sa o iau incet, incet...
k nici makar nu stiu in ce categorie ma incadrez, ce exact ascult etc

de exemplu, acum ascult: helloween, hammerfall,aerosmith, lake of tears, nightwish, within temptation, 3 doors down, haggard, my dying bride, avril lavigne shi bon jovi.

ce-s astea? au vre-un loc undeva... au ceva in comun?

mda, is mainstream, k nu am reusit sa fac sapaturi mai adanci...
ceva recomandari in acelashi stil.... dak e unu?
Back to top Go down
View user profile
DeXxx

DeXxx

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Sat Sep 08, 2007 1:22 am

deci...Hammerfall, Nightwish sunt Power ; 3 doors down e post-grunge/ alternative rock; Avril - pop-punk; My Dying Bride - gothic/Doom (acuma); erau Doom/Death ( si inca mai sunt pe alocuri dar rar ); Lake of Tears -e mai multe -> gothic/alternative metal/ progressive metal/ doom metal. Within Temptation - symphonic metal.

Deci ideea e ca ar trebui parcurse genurile de la cele mai aproape de "mainstream" si mai putin extreme spre genurile cele mai extreme, violente,brutale . Din cate se vede...poti sa continui pe mai multe cai.

Daca iti plac chestiile lente , depresive si grele: ai de parcurs ceva de genul : Gothic/Doom -> Epic Doom -> post-Metal -> Sludge/Doomcore -> Doom/Death -> Funeral Doom -> Drone.

Daca iti plac chestiile in fortza si mai in viteza de la Power Metal poti sa treci la ceva de genul Children of Bodom - care e un extreme power;In Flames - Gothenburg Metal; Soilwork sau Scar Symmetry ( Melodic Death ...dar cu mult Power pe refrene ). si apoi poti sa avansezi spre Brutal Death / Technical Death -> Death/Grind.

Daca vii din partea punk-ului...nu-ti plac solourile de chitara si apreciezi agresivitatea si intensitatea poti sa treci de la pop-punk la post-Hardcore ->Emocore (in sensul real) -> Grindcore -> post-Grindcore ( mathcore adica...sau techinical hardcore ) sau GoreGrind
Back to top Go down
View user profile
Rania

Rania

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Sat Sep 08, 2007 7:01 pm

darkitten wrote:

de exemplu, acum ascult: helloween, hammerfall,aerosmith, lake of tears, nightwish, within temptation, 3 doors down, haggard, my dying bride, avril lavigne shi bon jovi.

ce-s astea? au vre-un loc undeva... au ceva in comun?

cheers Ma bucur ca nu sunt singura de aici care asculta Nightwish, WT si Haggard.
La astea trei iti pot spune sigur ce genuri sunt:
Nightwish - Symphonic/Power metal
Within Temptation - Symphonic/Gothic metal
Haggard - Symphonic/Folk metal combinat cu melodic death metal si cu muzica clasica, medievala si renascentista.
In principal, toate astea trei sunt Symphonic metal.
La celelalte cred ca te-a lamurit destul DeXxx.
Tot ce ai enumerat tu sunt trupe care canta rock- sau cel putin cred ca asta e singurul lor punct in comun Smile
Back to top Go down
View user profile
darkitten

darkitten

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Sun Sep 09, 2007 7:19 pm

Rania, nice....

da cum sa crezi ca tuna tu ascultzi nightwish, Wt shi haggard??? sunt geniale... :P

woooooooooooooooooooooooooooooooow, DeXxx cheers

u posted.... AND THERE WAS LIGHT!!!

nime n-a mai reushit sa imi explice ata de simplu shi atat de bine cu ce se manaca ceea ce ascult io..... woooow

asha, acum sa mai detaliem un pic situatziunea

- nu vin din partea punk-ului sub nici o forma... ma topesc ( literally... =)) ) la solo-ul de chiatara shi nu agresiunea ma defineshte.

- Power metal..da... ador "chestiile in forta" da nu pot merge pan la capat cu ele. Am incercat Children of Bodom shi nu ma tine... mult mai tare decat pot duce Sad

- o sa incerc sa explorez acum prima cale ce mi-ai propus-o... lente, grele..drepreseve Very Happy . cu ce ar trebui sa incep?

btw... ultima melodie pe care am descoperit-o shi nu o stiam shi e pe repeat de ieri...
totally what i like...

manowar - i believe : https://www.youtube.com/watch?v=BjgdBPGdL7E

probabil totzi o stitzi deja... dar nah...
Back to top Go down
View user profile
DeXxx

DeXxx

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Mon Sep 10, 2007 3:52 pm

Deci, dupa parerea mea , in momentul asta ar trebui sa asculti niste formatii de la Peaceville Records. Doom Metal-ul are 3 subgenuri si o groaza de genuri de fuziune. O sa incerc sa fac un mic istoric...
Doom-ul se imparte in Traditional ( sau proto-Doom - gen Black Sabbath ) , Epic si Funeral.

Dintre toate astea cel mai apropiat de ce iti place tie e Epic-ul pt. ca are voci de opera, solo-uri, riff-uri foarte bune si versuri de obicei pe diverse teme fantastice sau filozofice. Cea mai celebra formatie de Epic Doom (si cea mai buna) e Candlemass care a si creat si definit Doom-ul incepand cu albumul "Epicus Doomicus Metallicus" ( nu o sa-ti placa albumul datorita productiei ).O alta formatie celebra de Epic , dar americana este Solitude Aeturnus. D.p.d.v. estetic este vorba de tempo-uri lente, chitari foarte apasate si grele si compozitii complexe. Piesele ajunga undeva in medie pe la 6 minute. Funeral Doom-ul e cel mai greu de intrat in el pt. ca aici piesele sunt extrem de lungi - aproximativ 8-9 minute si chitarile sunt folosite mai mult pt. a crea "reliefuri" de zgomot cu distort foarte mare deasupra carora se instaleaza synth-uri sau chitari acustice care canta arpegii.Vocalistul de obicei foloseste growl-ul de Death.

Acuma...despre genurile de fuziune. Daca iti place MDB ( My Dying Bride ) inseamna ca o sa-ti placa si Paradise Lost sau Anathema. Astea trei formatii care eram la Peaceville la inceputul anilor '90 au creat ceea ce a devenit foarte popular in timp - si anume Doom/Death. Acuma e impropriu spus Doom/Death pt. ca sincer...singurul lucru imprumutat din Death e urlatul si ocazional ( dar foarte rar ) tobe cu "double bass" si chitari disonante. Din albumele "Gothic" si "Draconic Times" de la Paradise Lost a izvorat mai incolo Gothic Metal-ul. In timp Anathema a ajuns Doom Rock, Progressive si Art Rock , MDB -> gothic/doom iar Paradise Lost ar fi acuma Gothic.

In America a aparut Sludge Metal-ul sau Doomcore-ul cum se mai numeste. Asta e o fuziune intre Hardcore Punk si Doom Metal. Din Hardcore se ia tema politica , violenta lirica si urlatul iar din Doom - chitarile apasate ,cu mult groove si foarte lente. O alta influenta este blues-ul - probabil cel mai predominant la Crowbar. Dintre cele mai celebre formatii - Crowbar, Eyehategod, Grief ( toate sludge metal ), Mastodon ( progressive sludge ), ISIS ( progressive sludge, avantgarde doom, post-metal ), Neurosis ( progressive sludge/ avantgarde doom ), Cult of Luna ( Progressive Sludge/ avantgarde doom. post-metal), High on Fire ( Stoner Sludge ), Electric Wizard ( Stoner Sludge).
In timp Sludge-ul a evoluat in Progressive Sludge si apoi in post-metal gratie unor formatii ca Neurosis sau ISIS.

Ultimul gen de fuziune al Doom-ului este Drone-ul care dupa parerea mea nici macar nu e metal. Drone-ul foloseshte feedback-ul de la chitari ca sa creeze niste "soundscape"-uri care se misca lent...si sunt foarte atmosferice. Drone-ul e muzica ambientala extrema ( cu compozitii undeva la 10-20 de minute, dar pot ajunge si la 60 de minute ). Cele mai celebre formatii sunt Sun O))) si Earth.

Acuma...recomandari - ce ar trebui sa asculti acuma:

Alternative Gothic Metal:
Katatonia - sigur o sa-ti placa - e metal alternativ cu atmosfera de Doom si synth-uri de Gothic. Initial au fost unii din pionierii genului de Doom/Death dar in timp s-au indreptat spre muzica mai rapida dar la fel de complexa si atmosferica deoarece vocalistul n-a mai putut sa urle. Recomandabil sa incepi cu albumele "Viva Emptiness" si "Great Cold Distance" (aici chitarile sunt de power metal dar apar pasaje atmosferice de chitara acustica ) ( poate cele mai bune albume de alternative metale din toate timpurile ). Daca esti curioasa poti sa iei si "Brave Murder Day" care e doom/death.

Din Doom/Death sau Gothic-Doom:
Paradise Lost - albumele "Gothic" si "Draconian Times".
Anathema - "Eternity"
My Dying Bride - "Turn loose the swans", "The light at the end of the world", "Songs of Darkness, Words of Light" si " A line of Deathless Kings".

Din Epic Doom:
Candlemass - "Nightfall", "Ancient Dreams","Candlemass";
Reverend Bizzare - " In the Rectory of Bizarre Reverend", " II: Crush the Insects"
Cathedral - "Forest of Equilibrium"

Daca asculti Symphonic Metal inseamna ca o sa-ti placa si gothic-ul ...pt. ca Symphonic Metal-ul e o forma mai comerciala ( si de regula cu vocalist femeie ) a Gothic Metal-ului. Poti sa incerci Tristania, Lacuna Coil , Draconian...

Si momentan cam atat....
Back to top Go down
View user profile
darkitten

darkitten

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   Mon Sep 10, 2007 7:05 pm

vaaai... esti o enciclopedie ... i`m in love !!!

acuma ma duc cuminte sa imi fac temele, shi vin sa izti pove ce o ieshit..

:*:*:*
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: vreau sa invatz...   

Back to top Go down

vreau sa invatz...
Back to top 
Page 1 of 1