metal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

metal

Romanian metal comunity
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Morala........

Go down 
+3
J.K
Hard-Kore
enhoa
7 posters
AuthorMessage
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Morala........ Empty
PostSubject: Morala........   Morala........ Icon_minitimeTue Sep 04, 2007 12:34 am

Ce reprezinta morala pentru voi? Doar un cuvant de dictionar? Sau mai tineti cont si de asa ceva din cand in cand?........
Back to top Go down
Hard-Kore

Hard-Kore


Posts : 24
Join date : 2007-09-04
Location : Up a tree

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeTue Sep 04, 2007 12:39 pm

pai... din cand in cand mai tin cont si de morala... atunci cand situatia o cere si cand sunt constrans de imprejurari Smile
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeWed Sep 05, 2007 4:16 pm

parerea mea e ca un om cu morala in zilele de azi nu are cum trai in tara.......
Back to top Go down
Hard-Kore

Hard-Kore


Posts : 24
Join date : 2007-09-04
Location : Up a tree

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeThu Sep 06, 2007 12:48 pm

aici trebuie sa recunosc deschis ca ai dreptate... dar mai sunt si cei pe cale de disparitie Wink
Back to top Go down
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeSat Sep 08, 2007 12:39 am

cred k morala se retrage incet dar sigur din tara ..poate ca e mai usor acu si pt ea saraca sa emigreze ..................acu fie intre noi ....numa' sa nu o vedem furand si taind lebede prin Viena Crying or Very sad
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeMon Sep 10, 2007 3:23 pm

Cand respecti morala observi ca esti singurul care mai faci asta, cand nu folosesti morala esti acuzat de lipsa de moralitate...cel putin asa patesc, deci prefer sa nu folosesc moralitate ci alte principii umane...I love you
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
iarna_

iarna_


Posts : 41
Join date : 2007-09-07
Age : 36

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeMon Sep 10, 2007 8:07 pm

@admin: cum ar fi?
"Cand respecti morala observi ca esti singurul care mai faci asta" - si ce? te astepti la vreo rasplata daca folosesti morala, daca face parte din parte din viata ta? Nu ar trebui sa te astepti la nici o rasplata din partea celorlati. Fiindca rasplata va aparea mai incolo, incetul dar sigur rockon
Back to top Go down
DeXxx

DeXxx


Posts : 20
Join date : 2007-09-01

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeMon Sep 10, 2007 8:20 pm

Morala e o inventie fie a filozofilor fie a clerului pentru a evita nihilismul. Singura morala cu adevarat arbitrara e cea dictata de genele noastre...in rest - toate axiologiile create de umanitate sunt constructii pentru a evita "legea junglei".
Ceea ce ajungi la final sa intelegi este ca ceea ce e moral intr-un anumit sistem filozofic este o chestiune de putere ci nu de adevar...adica propozitiile noastre despre bine si rau sunt dictate de o lege evolutiva Lamarckista , de antropocentrism si istoricism.
Back to top Go down
enhoa

enhoa


Posts : 91
Join date : 2007-09-01
Age : 38

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeMon Sep 10, 2007 10:27 pm

ai mare dreptate DeXxx.............
Oricum, care e diferenta dintre morala, bun simt si omenie?
Back to top Go down
iarna_

iarna_


Posts : 41
Join date : 2007-09-07
Age : 36

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeTue Sep 11, 2007 12:08 am

buna intrebare...care este diferenta? Question
Back to top Go down
Admin
Admin
Admin


Posts : 104
Join date : 2007-08-23

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeTue Sep 11, 2007 12:27 am

Singurile valori umane care ar trebui sa conteze sunt empatia si dragostea, ele sunt suficiente ca sa asigure bunul mers a unei comunitati, pentru ca nu o sa dai in cap cuiva daca reusesti sa te pui psihic in locul lui si mai ales daca il iubesti ca fratele tau; Principiile propavaduite de Iisus sunt in mod ciudat adevarate. Problema cu moralitatea e ca nu poate fi definita in mod clar, cum bine spunea DeXxx, ea e ceva inventat tocmai pentru ca nu vine de la sine in natura omului, in schimb e ceva ce poate genera complexe, poate limita si mai grav, poate acoperii empatia sau dragostea.
Back to top Go down
https://metalro.forumotion.com
Sea of Sin

Sea of Sin


Posts : 7
Join date : 2007-10-14

Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitimeTue Oct 16, 2007 4:05 pm

Am o curiozitare; de ce Lamarckista si nu Darwin?si mai ales de ce istoricism?Intreb pentru ca .. sa parafrazez pe Popper ala ...mizerabil istoricism...
Back to top Go down
Sponsored content





Morala........ Empty
PostSubject: Re: Morala........   Morala........ Icon_minitime

Back to top Go down
 
Morala........
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
metal :: Discutii Libere :: Discutii-
Jump to: