metal

Romanian metal comunity

HomePortalFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 

"Concerte"

Go down 
AuthorMessage
voceadinumbra

PostSubject: "Concerte"   Sun Sep 02, 2007 3:39 pm

Azi e ultima zi a festivalului verii in BT...acuma 2 zile a venit Cargo si chiar am fost, chiar imi placea, chiar ma asteptat la ceva interesant. Dupa 2 formatii de etno-manele sau ce o fi fost, care au cantat si in alta ordine decat pe afise, a urmat "capul de afis". Nu cred ca mai are rost de mentionez ca locul era ticsit de manelari, ca prezentatorul incerca sa anime multimea cu faze absolut imbecile ( " cine vreti sa urce acuma pe scena??? multimea tacuta, coboara si intreaba pe careva, care sufocat de emotie raspunde rebelde, apoi urmatorul Cargo...; "Si acuma care canta mai tare, fetele sau baietii; incepe fetele "daca ploaia s-ar opriiiii" , asta la bis, unde au revenit cantand slagarul lor de acuma ani buni ). Nu au cantat ziua vrajitoarelor, poate cea mai buna piesa a lor dar poate prea "satanista" pentru Bt...
Ideea e ca au fost chemate trupe pentru publicul larg si singura trupa mai grea: Cargo nu a facut ce ar trebui sa faca.
Publicul asculta ce primeste, ia ce primeste...la ce are acces publicul larg? MTV, Taraf TV, Site-uri de manele, ODC pline de useri care prin muzica inteleg manele, manele care se aud din masini, manelari pe strada cu miile, manele se aud din baruri, de la "petreceri"...poate ca la festivalul verii au fost chemate trupe care plac multimii, fapt vazut prin bisarea "MEGAHITULUI" jaga-jaga, dar asta stie publicul...cati de acolo au auzit de exemplu de Phoenix, Celelalte Cuvinte, Altar, Trooper, poate doar rockerii.
Ma intreb cum ar fi reactionat daca venea o trupa de rock / metal ( inafara de IRIS ), chiar conta daca plecau, daca o parte erau nemultumiti? Votau mai putini pentru administratia locala? Nivelul scazut al evenimentului era in concordanta si cu nivelul scazut de cultura si bun simt al participantilor. Cel mai rau e ca se persevereaza in greseala, asa a fost si anul trecut si probabil si in anii trecuti si pana la urma asa sunt educati din punct de vedere muzical si al evenimentelor oamenii de rand, care nu apuca sa vada si altceva. In alte orase am auzit ca e diferit, dar aici in BT probabil ca la anul viitor o sa vina Guta, sau ceva similar, pentru ca deh, asta vrea publicul...
Back to top Go down
View user profile
P_U_F_I

P_U_F_I

PostSubject: Re: "Concerte"   Sun Sep 02, 2007 5:27 pm

Si in care alte orase ai auzit mai exact ca e altfel?
Back to top Go down
View user profile
enhoa

enhoa

PostSubject: Re: "Concerte"   Sun Sep 02, 2007 5:47 pm

Permite-mi sa iti spun ca ....NU SUNT DE ACORD CU TINE, in unele privinte.
Si anume:
Ai spus la un moment dat ca........ oare cati oameni de acolo au auzit de trupe ca Celelalte Cuvinte, Altar, Trooper etc... Ah, si Phoenix( asta ca sa dau exact exemplele tale)....... de cand aceste formatii si nu numai sunt exemple a nivelului de cultura? Mi se pare aberant... De cand rockul ar trebui sa fie un punct de referinta in cultura individului social? Daca eu de exemplu nu as fi auzit de aceste trupe, ce ar fi insemnat? Ca sunt inculta, ca ma comport ca la usa cortului?
Nu cei care organizeaza ar trebui sa educe publicul acestor tip de evenimente, ci publicul in sine ar trebui sa educe organizatorii. Ei trebuie sa vanda... si cum vand mai bine decat prin manele? Bravo lor! Daca prin rock nu se vinde, asta e soarta... asta nu e oare un exemplu de incultura, de apatie ce se rasfrange din comportamentul rockerilor, sau a celor care asculta rock asupra acestei piete?........
Si ce daca Cargo au avut o reprezentatie nasoala? Si ce daca nu au cantat Ziua vrajitoarelor? Vocedinumbra, ai uitat oare de Ochii din sertar? Asta mi se pare mai mult satanista, ca sa te citez, decat Ziua... care parca mai mult e folclor .......Smile parerea mea.........
Si stii si tu foarte bine care e reactie proprietarilor de sali unde se pot da concerte din Iasi..... concert rock? nuuuuuuuu....... de ce? pentru ca strica, pentru ca borasc, pentru ca lasa sala plina de chistocuri..... pentru ca, pentru ca........ se poate sa fie doar o conceptie eronata indusa si de preconceptia societatii in generala fata de rockeri..... poate..... Dar nu e cam asa? Ce face rockerul cand se intalneste? Bea, se bate... tipa, isi proclama nush ce....... dreptul la libertate......... Nu sunt toti asa..... Chiar din contra, am cunoscut unele persoane de-a dreptul exceptionale....... insa sunt multi extremisti..... extremisti de care lumea se fereste?
De ce s-ar aduce Trooper, Altar........ Gandul Matei....... Cadavrul etc etc ? Sau alte formatii? Pentru ca nu asculta multi........ incultura sa fie de vina? Nivelul scazut al coeficientului de inteligenta?....... plsssssssss.........
prinde la public....... publicul merge la un festival ca sa se distreze, sa rada, sa danseze etc bla....... sa nu gandeasca, mai bine zis......... asta e rolul turmei....... de altfel....... asa ca..... nu mai fi tu ata de revoltat ca ai auzit de 2 ori in aceeasi seara jagajaga..... sau cum s-o mai numi hiperhitul verii......... Fii mandru ca cica s-au mai adunat niste bani la bugetul local, bani care vor fi folositi cica la nush ce........(case ale mai sus-pusilor)........
Cam atat.....
till next time....all the best
Back to top Go down
View user profile
J.K

J.K

PostSubject: Re: "Concerte"   Sat Sep 08, 2007 1:59 pm

concertele de genul asta vizeaza publicul larg adik masa de omuleti inculti care sar cu banu; pt mici si bere si care prefera sa asculte o mizerie de "folclor" decat sa stea sa auda trupe bune.administratia locala ...dak ar fi numa' dupa ei atunci poate ar mai fi sperante dar avand in vedere calibrul indivizilor din bt astia servesc ceea ce li se cere.
chiar era amuzant sa vezi cum cei de la cargo sau cei de la bere gratis incercau sa faca atmosfera iar culmea ironiei era"batutul din palme in stil tiganesc p refen de balada rock " Suspect ..ah dap si nota 10 pt garda care dupa prima mel cargo s-a plantat frumos lg un grupulet anemic de fiinte mai in negru pe cand in fatza erau tigani beti turta care stropeau cu bere si se impingeau in trecatori..........brava jandarmeriei brava lol!
Back to top Go down
View user profile
voceadinumbra

PostSubject: Re: "Concerte"   Sun Sep 09, 2007 11:38 am

P_U_F_I wrote:
Si in care alte orase ai auzit mai exact ca e altfel?
In Suceava de exemplu, e altceva, lume mult mai civilizata si o organizare mult superioara.
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: "Concerte"   

Back to top Go down

"Concerte"
Back to top 
Page 1 of 1