metal

Romanian metal comunity

HomePortalFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 

Marduk

Go down 
AuthorMessage
Swarog

PostSubject: Marduk   Fri Aug 31, 2007 1:29 pm

Demo # 1 - 1991
Dark Endless - 1992
Those of the Unlight - 1993
Opus Nocturne - 1994
Fuck Me Jesus 1995
Heaven Shall Burn... When We Are Gathered - 1996
Live in Germania - 1997
Nightwing - 1998
Panzer Division Marduk - 1999
Infernal Eternal - 2000
La Grande Danse Macabre - 2001
World Funeral - 2003
Plague Angel - 2004
Deathmarch - 2004
Blackcrowned - 2005
Warschau - 2005
Rom 5:12 - 2007

Marduk este o trupa suedeza, formata in 1990 de catre Morgan Steinmeyer Håkansson, care si-a dorit sa creeze cea mai blasfemica trupa ever. Numele provine de la zeul Babilonian al cerului, daca nu ma insel. De-a lungul anilor a suferit multe schimbari de componenta, cele mai influente fiind cele ale vocalilor: Andreas Axelsson, Joakim Gothberg, Legion [Erik Hagstedt ] si actualmente Mortuus.
tematica versurilor: razboi [cu precadereal Doilea Mondial], anticrestinism, povesti biblice, istorie [romaneasca], satanism, violenta fascism etc

http://www.marduk.nu/

Una dintre trupele mele preferate de black metal, si poate una dintre cele mai agresive [a se vedea Panzer Diviosion], Cred ca am ascultat toata dicografia lor, mai putin rom 5:12, care nu m-a interesat, dat fiind ca nu mi se pare asa un Mortuus. Albumul care mi-a placut cel mai mult: Nightwing
melodiile preferate de la ei: Jesus Christ...sodomized, Bloodletting, Anno Domini 1476, Night of the Long Knives, Slay the Nazarene, Legion, Dracul va domni din nou in transilvania, etc
Back to top Go down
View user profile
muddy_rogue3

PostSubject: Re: Marduk   Fri Sep 07, 2007 7:00 pm

nu pot sa zic ca sunt o foarte mare fana, dar imi plac destul de mult....
Melodii preferate... alea de mai sus + Summer's End, Bleached Bones
Back to top Go down
View user profile
mistress666

PostSubject: Re: Marduk   Tue Sep 11, 2007 5:08 pm

Hmm..Marduk...Hell yeah!Legenda black metal ,o trupa care a reusit de-a lungul timpului sa isi creeze un nume respectat de majoritatea ascultatorilor de black metal.....
Piese favorite sunt prea multe sa le insir:P ,prin urmare si albume la fel...Cat despre Rom 5:12,e oarecum o surpriza pt fanii Marduk,e mai inovativ decat restul,o schimbare as zice eu benefica,pt a nu plictisi ascultatorii cu un acelasi stil(exceptie poate in cazul Immortal,care dupa parerea mea raman singura trupa black old school care si-a pastrat stilul incofundabil de-a lungul timpului)
Cat despre blasfemie,da,sunt rai:P
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Marduk   

Back to top Go down

Marduk
Back to top 
Page 1 of 1