metal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

metal

Romanian metal comunity
 
HomePortalSearchLatest imagesRegisterLog in

 

 Comunismul pentru mine

Go down 
3 posters
AuthorMessage
Sea of Sin

Sea of Sin


Posts : 7
Join date : 2007-10-14

Comunismul pentru mine Empty
PostSubject: Comunismul pentru mine   Comunismul pentru mine Icon_minitimeTue Oct 16, 2007 4:30 pm

Stiu ca s-ar putea sa ma injure cativa omuleti cand vor vedea topicul asta dar chiar vreau sa va aflu parerea.Banuiesc ca media de varsta de pe forumul asta e 18-22 sa zicem..Cum priviti voi toata povestea asta pentru ca in fond cei ce s-au nascut dupa '90 nu au cum sa stie exact cum se traia pe atunci,.Sg informatii le avem de prin carti sau de prin auzite.Si daca cunoastem asa de putin trecutul de unde stim ca nu vom repeta greselile parintilor nostri?Cine spune ca noi nu am vrea acelasi lucru...o societate egalitara,cu locuri de munca pentru toata lumea,cu siguranta zilei de maine?I mean..ok..veti spune da' dar nu erau liberi .Si ce sa faci cu libertatea cand mori de foame?don;t get me wrong,nu-s comunista,dar ma intreb..noi chiar vrem democratie?Chiar vrem liberatate?Chiar vrem capitalism si individualism?Nu tot noi suntem cei ce ne plangem de depresii si alte alinienari specifice acestui regim?
Back to top Go down
Tak'Ra




Posts : 16
Join date : 2007-09-21

Comunismul pentru mine Empty
PostSubject: Re: Comunismul pentru mine   Comunismul pentru mine Icon_minitimeWed Oct 17, 2007 1:53 am

ceea ce ceri tu de fapt ii alt ceva.
O societate perfecta, unde democratia si capitalismul sunt imbinate atat de bine incat un taran,daca il duce capul poate deveni un om instarit [nu neaparat intr-o generatie sau in cativa ani] si un om bogat sa devina sarac. O societate condusa de oameni alesi de noi ,erioadic, dupa intentiile lor [care desigur sa coinicda si cu ale noastre]. O societate in care religia, mass-media si bani sa nu conduca si sa inrobeasca omul de rand.
Unele dintre cele mai mari probleme pe care le avem sunt urmatoarele[probleme care exista la americani, adica cea mai "democratica" tara din lumep]:
- intentiile oamenilor alesi de noi sa nu fie bani si puterea, ci cum sa schimbe statul in mai bine pt toti;
-o banca care apartine statului si nu unui grup de bancheri;
-religia sa nu fie folosit drept obiect motivator pt a fi ales si pt a influneta deciziile maselor;
-sa nu se intre in razboaie in care populatia nu vrea sa aiba de-a face, si sa nu se foloseasca de patriotism pt a manipula masele;
-sa nu se foloseasca mass-media pt a prosit si inculturaliza populatia[cred ca ii corect cuvantul "inculturaliza"];
-pentru ca toti membrii sa fie liberi trebuie impus cultura si educatia. Un sistem educativ care sa evolueze cu timpul si sa se adapteze nevoilor momentului [nu cum este la noi un sistem de educare vechi de peste 1 secol si jumate];
-nu exista egalitate intre toti membrii unei societati dar nici nu exista regula"eu sunt mai egal/liber decat tine".
Back to top Go down
J.K

J.K


Posts : 142
Join date : 2007-09-07

Comunismul pentru mine Empty
PostSubject: Re: Comunismul pentru mine   Comunismul pentru mine Icon_minitimeMon Oct 29, 2007 4:52 pm

lasand citatele eroice foarte bine reproduse din carti de specialitate.......noi nu putem judeca intru0totul un regin politic din momentul in care nu am avut contact real cu el.stim despre comunism din carti de la rude din documentare....dar toate scapa o mica fanta de subiectivitate.....plus cum stiu si cei care scriu cartile istorice ..adevaratele idei care au stat in spatele actelor de teroare nu se vor afla niciodata
de aceea vom observa oameni cu pareri diferite despre un sistem care in general e considerat totalitar si asupritor,de aceea nu vom construi in mintea noastra perceptia "erei" respective...suntem destul de occidentali si de traiti dupa 89 ca sa intelegem trecutul.
oricum daca ar fi sa aleg ceea ce m a speriat pe mine cand vine vb de comunism au fost cortina de fier articolul din 77 si bineinteles plata toatala a datoriilor externe care a adus populatia la foamete si la ratie culinara.peace brother russians... bom
Back to top Go down
Sponsored content





Comunismul pentru mine Empty
PostSubject: Re: Comunismul pentru mine   Comunismul pentru mine Icon_minitime

Back to top Go down
 
Comunismul pentru mine
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Pentru inceput...
» POGO / MUZICA PENTRU POGO

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
metal :: Atitudine / Free Mind :: Atitudine / Free Mind-
Jump to: