metal

Romanian metal comunity

HomePortalFAQSearchRegisterMemberlistUsergroupsLog in

Share | 

Cartile

Go down 
AuthorMessage
Sea of Sin

PostSubject: Cartile   Sun Oct 14, 2007 9:12 pm

Vroiam sa deschid acest topic,pentru ca nu se poate fara ele..fara carti.Poate sunt eu mai "depasita" dar cand ma fac mare vreau o bibleoteca imensa.Aveam un prieten care tinea carti peste tot,in debara,in in dulap,in cutii,pe hol.Nu i-am spus niciodata cat de mult il respect pentru asta.Refuz sa cred ca exista oameni care sa nu fi fost macar odata in viata marcati de o carte.Haideti sa vb despre carti geniale,carti care au schimbat omenirea si moduri de gandi,hotare ale formarii noastre ca indivizi.Literatura e un domeniu asa vast incat nici nu stiu de unde sa incep..poate ar trebui cu inceputul...
Back to top Go down
View user profile
Admin
Admin

PostSubject: Re: Cartile   Sun Oct 14, 2007 11:29 pm

In contradictie cu ce cred multi, unul dintre cei mai buni scriitori de s.f. e Philiph K. Dick, autorul care a mutat punctul de interes din acest domeniu al literaturii inspre mintea umana si realitate...carti precum "Timpul dezarticulat", "Ubik" , "Invazia Divina" au insemnat puncte de referinta deschizand drumul pentru implementarea multor idei de genul...Dar desi nu e scrisa de el, ci traita , biografia lui, scrisa de Emanuel Carere : "Eu sunt viu, voi sunteti morti", e cea mai profunda discutie despre ideile scriitorului si desi se invarte oarecum in cerc, adevarul si demiurgul nu se arata, ramanand ascunse dupa panza materiala a lumii, revelatie vine si trece fara sa ramana nimica si pana la urma se convinge ca nu exista nimica dupa, Dar....
Back to top Go down
View user profile http://metalro.forumotion.com

Cartile
Back to top 
Page 1 of 1